Ankara'da İngilizce Özel Ders

Ankara’da evinizin rahatlığında uygun fiyatlarla İngilizce özel ders almak istiyorsanız arayın.

Genel İngilizce | Ortaokul ve Lise | İngilizce Hazırlık Atlama | YDS | LYS

90 Dakika 80 TL 0 533 631 1907

İngilizce Okuma Parçaları

Her iki haftada bir aşağıda listelenen İngilizce okuma parçalarının soru ve çözümlerini bulabilirsiniz. Bu parçalar Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin yayını olan Reader at Work I adlı kitabından alınmıştır. İngilizce okuma parçalarının başlıklarına tıklayınız.

Longleat House
Longleat House is 140 kilometres west of London, between the cities of Salisbury and Bath. The house is the home of Lord Bath. It is about 400 years old.
New York University
New York University is in Greenwich Village. Students can get almost everything they need near the university campus.
University of London
The University of London is in Bloomsbury. It was founded in 1836. There are many other famous buildings in Bloomsbury.
Jim
Jim Chapman, a famous cameraman, is the new assistant director of Video Sound, a large film company. It has fifty-two offices all over the world.
Kate
My name is Catherine, but I'm called 'Kate' by my friends. I live near Leeds, in the north-east of England. I'm a dental nurse.
The Garston Family
Mr. and Mrs. Garston live in a small village near London. They've got two dogs. Their names are Bruce and Spot. The dogs eat meat, biscuits and special dog food.
Young Love at the Cave
Sarah Jones, Pete Parsons and Bette Lord work in Manchester. Sarah is a secretary. Pete drives a taxi and Bette teaches music. But tonight they are in London.
San Francisco
San Francisco is in the State of California in the west of the United States. It is near the Pacific Ocean. People think it is the capital of California, but it isn't. First, people from Spain lived there.

Öğrenci Görüşleri

Haftada yalnızca birkaç saatle yıllardır İngilizce’ye karşı ördüğüm duvarı yıkmayı başaran insan… Eğlenceli ve detaylı anlatımlarınla kısa sürede bana İngilizce’yi hem sevdirdiğin hem de öğrettiğin için teşekkür ederim. Ceren Özkaya
Çok iyi bir öğretmen iyi bir insan. İngilizce’yi bu kadar kolay öğrenebileceğimi düşünmezdim. Çok iyi bir öğretme yöntemi var.

Bengisu Özden
Oğlum Kırkkonaklar Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi. İngilizce bizim için büyük bir sorundu. Fırat Bey sayesinde oğlum kolej çıkışlı öğrencileri bile geride bırakan bir performans gösterdi. Öğrencileriyle iletişim açısından çok iyi bir öğretici, konularına hakimiyeti ise olağanüstü. Oğlum adına candan teşekkürler. Özlem Taşdan
Diğer öğrenci görüşleri için tıklayın...